5+1 tip, jak v létě předstihnout konkurenci

28. 6. 2017, Jakub Gottwald

Léto je pro většinu lidí i firem časem odpočinku. Toho můžete využít a předehnat konkurenci, která odpočívá u bazénu nebo moře.

Pro většinu podniků, podnikatelů a živnostníků je léto okurková sezóna. Někdo to má samozřejmě naopak. Záleží na odvětví. Nicméně většina v létě spíše odpočívá a nabírá síly na hlavní sezónu.

V tomto krátkém článku se pokusím popsat, jak využít léto k předstihnutí konkurence (nebo upevnění vlastních pozic).

1. Studujte konkurenci
Stejně jako konkurenti nemáte takové množství zakázek. Využijte více volného času pro studium konkurence. V ideálním případě najdete slabiny konkurentů a budete moci tyto jejich slabiny (vaše silnější stránky) lépe komunikovat potenciálním zákazníkům.

2. Projděte svůj obchodní proces
Neexistuje žádný obchodní proces, který by se nedal vylepšit! Přijměte to jako fakt! Projděte svůj obchodní cyklus a zamyslete se nad tím, jak byste to mohli dělat lépe.
Můžete zjistit, že po poslání nabídky jenom čekáte na odpověď, místo abyste si o ni řekli. Můžete zjistit, jak si lépe říci o referenci po dokončení zakázky. Můžete najít spousty drobností, které Vám přinesou velké výsledky.

3. Věnujte se stávájícím zákazníkům
Utužujte vztahy se současnými zákazníky. Někdy stačí jen telefonát nebo e-mail. Někdy je vhodné zákazníka pozvat na oběd. Můžete probrat spokojenost i vyhlídky na budoucí projekty.

4. Nabídněte "letní slevy"
Slevy rozhodně nejsou cestou pro každého, ale určitě je nezatracujte. I sleva se dá udělat chytře. Například u služeb, které se opakují, můžete pomocí slevy získat nového zákazníka, kterého následně kvalitou odvedené práce přesvědčíte, aby vás využil i za standardní cenu.

5. Připravte se na budoucí rozšíření nebo rozšiřte služby
Kdy jindy máte čas na přemýšlení o nových službách, produktech a jejich návaznosti na současný byznys? Najděte skulinku, kam dále rozšířit vaše služby. Vycházejte ze svých dovedností, a nebo se inspirujte u konkurence, která ověřila zájem za vás.

Bonusový tip:

6. Aktivně hledejte nové zakázky
Pečlivě projděte poptávky na serveru ePoptávka.cz a veřejné zakázky na Úřednínástěnka.cz. Zákazník nikdy nespí a hledá dodavatele i přes léto.